Základná organizácia chovateľov

drobných hlodavcov / morčatá/

Kožné choroby

 

   Keďže som sa v nedávnej minulosti opakovane stretla s niekoľkými kožnými ochoreniami u morčiat a bola som tak nútená sa naučiť tieto choroby liečiť, resp. im predchádzať, tak by som sa tu rada s Vami podelila o moje skúsenosti a prispela tak možno k zdraviu aj Vášho morčiatka v prípade, že by ste sa stretli s podobnými problémami.
Nedá mi úvodom nenapísať, aby ste sa kožných ochorení zbytočne nezľakli a nespanikárili (ako som prvýkrát spanikárila ja), pretože sa nejedná o nič hrozné ani podradné, ale sa jedná o problém, ktorý sa u morčiatok rieši pomerne často a nie je ničím nezvyčajným. To, že morčiatko dostane nejakú kožnú chorobu, neznamená zákonite, že sa o neho zle staral chovateľ, od ktorého ste ho kúpili, ani že sa o neho zle staráte Vy, pretože tieto choroby sa môžu objaviť napríklad aj vtedy, keď je morčiatko v strese (napríklad pri preprave, dlhšom pobyte v neznámom prostredí, zmene domova), pri znížení imunity, pri kontakte s iným morčiatkom, ktoré príznaky nemusí mať, no môže byť prenášačom, pri zmene typu podstielky, gravidite a podobne.


1.) Kožné choroby spôsobené parazitmi viditeľnými voľným okom

 

   Do tejto skupiny by som zaradila všetky malé parazity, ktoré parazitujú na povrchu tela morčiatok v ich srsti, resp. na ich koži. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce patria všenky, vši, rôzne roztoče a prípadne sa môžu vyskytnúť aj kliešte alebo blchy, ale tie sú skôr výnimkou, to by muselo prísť morčiatko do styku buď s nejakým iným nakazeným jedincom, alebo by muselo byť chované v nie najvhodnejších vonkajších podmienkach, kde by mali k nemu prístup napr. sliepky alebo nejaké voľne žijúce zvieratá. Najčastejšie sa teda môžeme stretnúť s vyššie spomenutými všenkami a roztočmi, ktoré sú viditeľné voľným okom alebo aj pod mikroskopom u veterinára. Ich výskyt môžeme u morčiatok hlavne so svetlou srsťou spozorovať ako malé podlhovastejšie "čiaročky" na ich chlpoch, resp. na koži a na tiež podľa toho, že sa morčiatka viac škriabu a môžu mať matnejšiu a menej lesklú srsť ako predtým. Všenky môže chytiť morčiatko napríklad od iného morčaťa, môžeme si ho s nimi priniesť napríklad z chovproduktu, kde je viacero morčiat z rôznych zdrojov a žiadna zdravotná kontrola, výnimočne ich môže dostať aj zo sena alebo z hoblín.
Všenky, roztoče a im podobné parazity môžeme ľahko odstrániť použitím prípravku Arpalit Neo, odporúčam vo forme spreja alebo mechanického rozprašovača. Zvieratko nastriekame, aby bola jeho srsť jemne vlhká a necháme uschnúť bez oplachovania. Po týždni zopakujeme, a potom po ďalšom týždni ešte raz. Môžeme použiť aj prostriedok Diffusil (vo forme spreja), Bio Kill (vo forme spreja) alebo Orthosan (vo forme šampónu). Vždy treba zopakovať aspoň 3 x v týždňových intervaloch.
Keby sme našli morčiatku v srsti kliešťa, môžeme ho manuálne vybrať, a ak by sme mali podozrenie, že sa niekde v jeho kožúšku môžu nachádzať ďalšie, môžeme ho nastriekať sprejom Bio Kill alebo Frontline. Dávkovanie vždy podľa návodu. V prípade prípravku Frontline aplikujeme iba raz a s mierou.
Prípravkom, ktorým ošetríme morčiatko, vystriekame aj jeho obydlie a miesta, kde sa pohybuje, aby sme zbavili aj jeho okolie prípadných parazitov.2.) Kožné choroby spôsobené parazitmi neviditeľnými voľným okom

 

   Medzi najčastejšie patrí jednoznačne svrab, s ktorým sa stretávajú chovatelia morčiatok v podstate bežne. Príznaky svrabu sú v počiatočnom štádiu škriabanie sa, niekedy tvorba lupín, príp. určitý nepokoj morčiatka vyvolaný svrbením a následným škriabaním. V tomto štádiu je svrab veľmi dobre a úspešne liečiteľný. V ďalšom štádiu, ktoré je tiež ešte veľmi dobre liečiteľné, sa začínajú morčiatku tvoriť na koži (v srsti) malé chrastičky, z ktorých škriabania vznikajú malé krvavé ranky a morčiatku začína najprv rednúť a neskôr vypadávať miestami srsť. Tu už treba určite neodkladne konať a urýchlene navštíviť veterinára alebo pokiaľ vieme svrab už liečiť sami, tak je najvyšší čas na zahájenie liečby! Prvé a druhé štádium idú často "ruka v ruke". Ďalšie štádium pokračuje tak, že morča má na tele veľa chrást a krvavých rán, vypadanú srsť a holé celé platne kože, ktoré si ustavične škriabe, čím môže dochádzať k druhotným infekčným zápalom kože. Zvieratko je nešťastné a veľmi trpí, lebo ho svrbí celé telíčko a nevie si nijako pomôcť. Dobrý majiteľ, resp. človek, ktorý má rozum, nenechá svrab nikdy dospieť až do tohto tretieho štádia.
Pokiaľ sa svrab skoro podchytí, tak nie je problém ho vyliečiť. Pokiaľ si nie ste istý, že sa jedná určite o svrab, tak treba so svojim zvieratkom navštíviť veterinára, ktorý ho môže diagnostikovať buď tak, že odoberie morčiatku vzorku kože, srsti a krvi a na mieste ju vyšetrí pod mikroskopom (nie vždy sa však podarí svrabovca takto odhaliť, pretože nie vždy sa odoberie vzorka práve z toho miesta, kde sa parazit momentálne nachádza), alebo môže už len na základe svojich predchádzajúcich skúseností a toho, čo doteraz videl, jednoznačne určiť, že sa jedná o svrab. Keď sa Vám stane, že sa vo Vašom chove po čase vyskytne svrab znova, tak sa stanete v jeho diagnostikovaní zbehlí už aj Vy, nebudete potrebovať na jeho určenie návštevu veterinára, akurát si už len zájdete k nemu alebo do lekárne s veterinárnymi liečivami kúpiť vhodné lieky a bude z Vás časom profík :-).
Svrab môže morčiatko chytiť od iného morčiatka, napríklad ak sme ho kúpili v chovprodukte, kde bolo veľa morčiat z rôznych zdrojov, môže ho chytiť aj zo sena alebo z hoblín, ak neboli skladované v hygienických podmienkach (napr. ak by boli vo vonkajšej šope, kde by po nich mohli behať sliepky, divé myši alebo potkany), a tiež ho môže mať už dlhšie v sebe a môže mu prepuknúť až po nejakom čase, kedy parazit čaká na vhodnú chvíľu, akou je napríklad oslabenie imunitného systému v dôsledku málo pestrej stravy, nehygienickej podstielky, stresu zo zmeny prostredia, z transportu, zo zmeny domova a podobne.
Morčací svrab nie je prenosný na ľudí, ale je dobré dodržiavať pri ňom hygienické opatrenia, hlavne, ak máme aj iné morčiatka a choré morčiatko od nich čím skôr oddeliť do samostatného príbytku, pričom po manipulácií s ním si budeme umývať ruky teplou vodou a mydlom (ideálne dezinfekčným) a tiež by bolo dobré, keby sme si na manipuláciu s morčiatkom postihnutým svrabom vyčlenili zvláštne oblečenie, aby sme na svojom odeve nepreniesli parazita na ďalšie morčatá, ktoré sa nám o neho budú opierať.


Na liečenie svrabu sa používajú hlavne tieto tri možnosti:


a) Liečivo/účinná látka ivermectin - je možné kúpiť si u veterinára injekciu s liekom Ivomec a raz za týždeň po troch opakovaniach (v prípade pokročilého štádia až štyroch) ho morčiatku buď dať pichnúť u neho, alebo mu ju pichnúť sami doma (ideálne je, keď Vám veterinár aspoň raz ukáže, ako sa má injekcia správne pichať, a ak si budete trúfať a nebudete chcieť morčiatko stresovať cestou k nemu, tak ďalšie razy mu ho už môžete pichnúť sami - pichá sa pod kožu). Jedna injekcia Ivomecu stojí asi 1-2 EUR (podľa veterinára). Pri počiatočnom štádiu svrabu je možné Ivomec aplikovať aj zvonka, prostredníctvom nakvapkania niekoľkých kvapiek na holú kožu za a na uši morčiatka. Odtiaľ sa liečivo vstrebe cez kožu do tela. Táto možnosť je šetrnejšia, ale pri vyššom štádiu nebýva veľmi účinná, preto ja osobn som bola vždy radšej za jeho aplikovanie injekčnou formou. Ivomec je celkom účinný (a radikálny), ale nesmie sa pichať tehotným morčatám, dojčiacim matkám a veľmi malým morčiatkam. Preto ak je Vaše zvieratko ešte veľmi mladučké, je to gravidná samička alebo dojčiaca matka, prípadne ak máte čo i len podozrenie na možnú graviditu, tak budete musieť morčiatko liečiť niektorou z ďalších možností.

b) Liečivo/účinná látka selemectin - na jeho báze je založený prípravok Stronghold; pre aplíkáciu na morčiatka sa používa jeho forma určená pre šteňatá a mačatá. Je to pipetka, ktorej nie celý obsah (zo dve-tri kvapky podľa veľkosti morčaťa) sa nakvapká za lopatky morčaťa tak, že treba rozhrnúť srsť, aby sa tekutina dostala až na kožu, cez ktorú sa liek vstrebe do krvného obehu. Stačí ho nakvapkať jeden raz, mal by zabrať. Morčiatko sa však nesmie niekoľko dní po aplikácií kúpať. Výhoda je taká, že sa môže kvapkať aj na tehotné samičky, aj na dojčiace matky alebo na mláďatká. Nevýhodou je vyššia cena, cca 13-15 EUR za pipetku. Ak je svrab vo väčšom rozsahu, tak sa aplikácia Strongholdu môže zopakovať tak po dvoch týždňoch.

c) Neostomosan - liek vo forme kúpeľa, ktorý si je treba nariediť doma. Predáva sa v 5 ml ampulkách z hnedého skla. 5 ml sa riedi s 2 l vody, ale nie je potrebné ho riediť všetok naraz, pretože na jeden kúpeľ by bolo toho priveľa, no a keďže sa rozriedený prípravok nesmie skladovať, tak je rozumné si z tej ampulky napr. do lavórika odkvapkať napr. 1/4 na 1/2 litra vlažnej vody, morčiatko v tom celé namočiť, pričom budeme postupovať tak, že si roztok budeme naberať do dlane a vylievať ho opatrne na morčiatko, kým nebude celé mokré. Treba namočiť aj hlavičku, potrieť roztokom aj ušká a všetku srsť na tele (nesmie sa dostať do očí, do nosa a nesmie ho morčiatko piť) a nechať 10-15 minút pôsobiť. Neoplachuje sa! Po tých cca 10-15 minútach morčiatko treba dobre vysušiť uterákom, prípadne ho aj mierne vyfénovať. Po 7-10 dňoch zopakujeme kúpeľ s následným osušením ešte 2 x. Na celú procedúru (3 opakovania) vystačí jedna, max. dve spomínané 5 ml ampulky. Načatú ampulku treba skladovať v chladničke, inak by liek stratil účinnosť. Cenovo stojí 1 ampulka okolo 1,50- EUR. Môžu sa v ňom kúpať aj tehotné samičky a mláďatká.
 

  Pri liečbe svrabu akýmkoľvek z vyššie uvedených spôsobov je nutné po každom raze aplikácie vymeniť aj podstielku v príbytku morčiatka, pričom je nutné pred tým roztokom Neostomosanu alebo Sava (najlepšie Sava Prim) poumývať aj steny akvária/klietky, dno, misky a napájačku, pretože svrabovec, resp. jeho vajíčka, sa môžu nachádzať kdekoľvek. Pri umývaní klietky/akvária a ich zariadenia je potrebné nechať roztok Neostomosanu (alebo Sava) 15 minút pôsobiť, a potom dobre opláchnuť a vysušiť, aby zmizli všetky stopy jeho pachu.3.) Kožné choroby spôsobené plesňami

 

   Patria medzi tie nepríjemnejšie, pretože ich liečba je niekedy zdĺhavá a hlavne niektoré druhy plesní sú zoonózne, t. j. prenosné na človeka, takže určité hygienické opatrenia ako umývanie si rúk po každej manipulácií s postihnutým zvieratkom, vyčlenenie si zvláštneho odevu na manipuláciu s ním, nedotýkanie sa častí svojho tela kontaminovanými rukami a pod., sú na mieste. Netreba robiť zbytočnú paniku ani sa prehnane obávať nakazenia, poznám mnoho chovateľov, u ktorých morčiatok sa pleseň vyskytla a ešte nikto sa nikdy nenakazil, takže buďte opatrní a dbajte na vyššie uvedené zvláštne opatrenia, no nebuďte zbytočne hysterickí.
Sú známe mnohé druhy plesní, ktorých názvy sú zvyčajne latinské a pre laika ťažko zapamätateľné a rozlíšiteľné, takže budem písať o plesniach na morčatách všeobecne, medzi ich liečením nie je veľký rozdiel, avšak líšia sa tým, aké liečivo na ne zaberá.
Pleseň sa prejavuje tvorbou holých miest na určitých častiach tela a tvorbou malých šupiniek, obyčajne bielych alebo bledožltých, prípadne bledučko sivých, ktoré môžu, ale aj nemusia byť svrbivé. Na miestach, kde nie je srsť (napr. uši, nos), sa pleseň prejavuje iba bielym (alebo iným) šupinkovitým povlakom a niektoré miesta (napríklad spomínané uši) môžu pri napadnutí plesňami i zmeniť tvar, napríklad zhrubnúť alebo sa mierne skrútiť. Pleseň sa u morčiatok často vyskytuje na tvári (očné viečka, nos, uši), na bokoch tela alebo aj na spodku tela, napríklad v oblasti triesel.
Keď máme podozrenie na pleseň, je rozumné navštíviť veterinára a požiadať ho o odobratie vzorky kože a srsti z postihnutého miesta, ktorú odošle do špecializovaného laboratória (u nás pravdepodobne do štátneho veterinárneho ústavu), kde vzorku podrobia rôznym testom (mikrobiológia, bakterológia, kultivácia) a cca do dvoch týždňov budú známe kompletné výsledky, ktoré ukážu, o aký druh plesne sa jedná, či je prenosný na človeka a aké lieky by na ňu mohli zabrať.
Všeobecne sa na liečbu plesní u morčiatok používajú liečivá buď vo forme kúpeľa, masti alebo emulzie (existujú aj tablety a injekcie, ale tie sa používajú menej). Niektoré sú určené pre zvieratá, iné pre ľudí. Obyčajne sa začína s tými, ktoré sú určené pre zvieratá (napr. kúpeľ v roztoku Imaverolu), a keď nenastane želané zlepšenie, prechádza sa na prípravky určené pre ľudí.


Medzi najčastejšie používané patria tieto:

  • Tekutina Imaverol - riedi sa s vlažnou vodou v pomere 1:50. Morčiatko sa v tomto roztoku celé okúpe (postup kúpania obdobný ako pri Neostomosane - viď vyššie) a nechá sa uschnúť - neoplachuje sa! Opakujeme každé štyri dni po štyrikrát. Dostať kúpiť u veterinára, prípadne v lekárni s veterinárnymi liečivami, ale len na predpis.

  • Šampón Nizoral alebo tabletky Nizoral, šampón Medivet - dostať kúpiť v lekárni, použitie podľa návodu, voľno predajné.

  • Masť (roztok) Lamisil 1 x - veľmi účinná mastička, voľne predajná v lekárni. Plesňou postihnuté miesta stačí natrieť iba 1 x. Príznaky plesne budú miznúť postupne, asi do dvoch-troch týždňov bude po nich.

  • Masť Canesten, masť Imazol, masť Mykoseptin - dostať kúpiť voľne v lekárni. Postihnuté miesta natierať nimi 2 x denne (ráno a večer) tenkou vrstvou. Mastičky sú vhodné najmä na neosrstené miesta morčacieho tela. Natierame po dobu 2-3 týždňov.

  • Emulzia Panalog - dostať kúpiť u veterinára alebo na predpis v lekárni s veterinárnymi liečivami. Postihnuté miesta natierame 2 x denne (ráno a večer) asi 2 týždne.

  • Prášok Hypermangán - trošku prášku (na špic noža) sa nasype do vlažnej vody, zafarbí ju na fialovo. Dostať kúpiť voľne v lekárni. Je vhodný hlavne na dezinfekciu otvorených rán, ktoré môžu vzniknúť škriabaním sa.


  Na úplné vymiznutie príznakov plesne treba počítať s dobou cca 3-8 týždňov. To, ktoré z vyššie uvedených liečiv bude vhodné použiť, závisí od druhu plesne, od jej rozsahu a aj od toho, na akej časti tela sa nachádza. Ja osobne mám dobrú skúsenosť s Imaverolom a s Lamisilom 1 x, ktorý zabral aj na takých miestach, kde Imaverol nie. Nikdy nie je na škodu poradiť sa s veterinárom alebo s lekárnikom.
Pleseň sa po určitom čase zvykne niekedy vrátiť, obyčajne vtedy, keď je oslabený imunitný systém morčiatka, napríklad pri väčšom strese (zmena domova, pobyt na výstave, dlhší transport), výrazná zmena jedálnička alebo pri nejakom inom probléme. Sú morčiatka, ktoré dostanú pleseň iba 1 x v živote, sú také, ktorým sa vráti raz a sú také, ktorým sa vracia pravidelne. Na plesňové ochorenia zvyknú najviac trpieť dlhosrsté morčatá a morčatá plemien americký teddy, rex a švajčiarsky teddy, ktoré majú zvláštnu štruktúru srsti. Nie je to však pravidlom, napríklad ja som sa za šesť rokov chovu amerických teddy stretla u nich s plesňou len dvakrát.
Aj pri boji s plesňami platí to isté, čo pri boji so svrabom, a síce, že musíme starostlivo dezinfekciou (odporúčam Savo Prim) poumývať všetky predmety a morčací príbytok, s ktorými prišlo postihnuté zvieratko do styku. Vždy po dobe pôsobenia dobre opláchneme a necháme vysušiť. Taktiež platí, že choré zvieratko oddelíme od zdravých do samostatného obydlia.4.) Kožné choroby v dôsledku hormonálnych a iných vnútorných zmien

 

   Tu by som skôr než o kožných chorobách hovorila o kožných problémoch, ktoré môžu nastať u morčiat napríklad v závislosti od veku, výživy, životného cyklu a podobne.
Napríklad staršie a staré morčatá začínajú viac pĺznuť, gravidným a dojčiacim samičkám zvykne vypadať srsť na bruchu a podobne. Toto sú zmeny, do ktorých nemusíme nijako zasahovať, zvyčajne sú buď doživotné (pĺznutie starých zvieratiek), alebo sa po určitom čase dajú dokopy samé (napríklad samičke znova zarastie vypĺznuté bruško srsťou, keď odstaví mláďatká, prípadne ešte aj pred tým).
V takýchto prípadoch nie je však na škodu zvýšiť prísun vitamínu C, ktorý zabezpečíme buď denným kŕmením čerstvým ovocím a zeleninou, alebo jeho podávaním v umelej forme (napríklad vo forme prášku rozriedeného vo vode v napájačke).

 


Záverom prajem Vám aj Vašim morčiatkam veľa zdravia!

 

 

Ing. Miroslava Smolková
CHS Moon Starr