I.) Krátkosrsté sa delia na dve podskupiny:
a) Do podskupiny hladkosrstých patria tieto plemená
-
anglické hladké (Na celom tele ma rovnomernú hladkú srsť, ktorá prilieha k telu a jej dĺžka je maximálne 3 cm.)
-
anglický crested (Anglické chocholaté morča – štruktúra je ho srsti je ako u anglického hladkého, avšak s jednou rozetou /ružicou, vírom/ uprostred čela, ktorá má vždy farbu takú, aká je farba srsti na ostatných častiach tela. Rozeta musí byť okrúhla, dostatočne otvorená a bod, z ktorého vyrastá, nesmie byť väčší ako špendlíková hlavička.)
-
americký crested (Americké chocholaté morča s jednou rozetou uprostred čela, ktorá je vždy bielej farby. Rozeta musí byť okrúhla, dostatočne otvorená a bod, z ktorého vyrastá, nesmie byť väčší ako špendlíková hlavička).
-
rozetové morča (Iný názov habešské alebo abesínske, na jeho tele sú pravidelne rozložené rozety, ktorých musí byť minimálne osem. Jeho srsť by nemala presahovať dĺžku 3,5 cm. Rozety musia byť okrúhle, dostatočne otvorené a bod, z ktorého vyrastajú, nesmie byť väčší ako špendlíková hlavička.)
b) Do podskupiny morčiat so zvláštnou štruktúrou srsti patria tieto plemená
-
anglický rex (Jeho srsť je súmerne krátka, mäkká, odstávajúca od tela, krepovitá, pripomínajúca srsť plyšového medvedíka. Nepresahuje dĺžku 3 cm. Srsť pôsobí dojmom „pokazenej trvalej“.)
-
americký teddy (Jeho srsť je zhodná so srsťou anglického rexa, rozdiel je však v genetickom základe. Ak by sme skrížili anglického rexa s americkým teddym, narodili by sa nám hladkosrsté mláďatá.)
-
švajčiarsky teddy (Jeho srsť je polodlhá, hustá, mäkká, krepovitá, dlhá až 6 cm. Pôsobí dojmom vybuchnutej pokazenej trvalej.)
II. Dlhosrsté sa delia na dve podskupiny:
a) Do podskupiny so splývavou srsťou patria tieto plemená
-
šeltie (sheltie – Má hladkú rovnú srsť súmerne dlhú po celom tele, ktorá dorastá až do dĺžky 20 cm. V tvárovej časti je srsť kratšia.)
-
coronet (Na tele má takú istú štruktúru srsti ako šeltie, avšak uprostred čela má jednu rozetu – korunku, ktorá má byť okrúhla, dostatočne otvorená a stred, z ktorého vyrastá, nesmie byť väčší ako špendlíková hlavička.)
-
peruánec (Jeho srsť je hladká a rovná, po celom tele súmerne dlhá, dorastá až do dĺžky 20 cm. Na zadočku má vedľa seba umiestnené dve rozety, kvôli ktorým rastie srsť na tele opačným smerom – od zadnej časti tela k prednej. Na hlave má ofinku, ktorej sa hovorí pony.)
-
angora (Angora je vlastne dlhosrsté rozetové morča. Na tele má rozmiestnených minimálne osem roziet. Toto morča pôsobí neupraveným dojmom, pretože dlhosrsté rozety trčia do všetkých strán. Angora je zatiaľ neuznané plemeno. Na hlave má ofinu ako peruánec.)
b) Do podskupiny so zvláštnou štruktúrou srsti patria tieto plemená
-
texel (Jeho srsť je zvlnená, krepovitá, dlhé pramienky srsti sa stáčajú do lokní. Srsť dorastá až do dĺžky 20 cm, odstáva od tela. Srsť na tvári je kratšia.)
-
alpaka (Štruktúra srsti ako u texela, avšak na zadočku má dve rozety ako peruánec, ktoré spôsobujú, že srsť rastie opačným smerom – od zadnej časti tela k prednej. Na hlave má ofinku.)
-
merino (Štruktúra srsti ako u texela, avšak uprostred tela s jednou rozetou /korunkou/, ktorá má byť okrúhla, dostatočne otvorená a stred, z ktorého vyrastá, nesmie byť väčší ako špendlíková hlavička.)
-
lunkarya (Mutácia spôsobujúca, alebo lepšie povedané gén spôsobujúci "kudrnatosť" dlhej srsti, pričom o tomto géne spôsobujúcom kučeravosť sa zatiaľ veľa nevie, keďže bol objavený iba nedávno vo Švédsku.)
III. U bezsrstých morčiat rozlišujeme dve plemená:
-
skinny (Majú drôtovité kučeravé chlpy na hlave, nose a končatinách.)
-
baldwin (Úplne bezsrsté morčatá. Rodia sa ako ochlpené a potupne, ako dospievajú, im chlpy vypadávajú.)
Ing. Miroslava Smolková CHS Moon Starr
|